Slizniční imunitní reakce (imunita)
Úkoly slizniční imunity:
- ochrana před škodlivými mikrobiálními patogeny (anti infekční role)
- bariéra proti penetraci infekčních a imunogenních složek ze sliznice do cirkulace (bariérová funkce)
- nízká reaktivita pro neškodným antigenům (orální nebo slizniční tolerance)
- udržování slizniční homeostázy (imunoregulatorní funkce)
Charakteristika slizniční imunity
Silně vyvinutá přirození imunita. Charakteristická populace lymfocytů, preferenční indukce inhibice na luminální antigeny. Kolonizace sliznic a exokrinních žláz buňkami jiného původu – homing, transport polymerních imunoglobulinů přes epitel – sekreční imunoglobuliny.
Ve slizničním imunitním systému je rozvíjen systém jak rozlišovat mezi neškodnými antigeny, komenzální mikroflórou a nebezpečnými patogeny. Slizniční imunitní systém má schopnost rozeznat potenciálně škodlivé struktury mikrobiálních patogenů - konzervované molekulární struktury (pathogen-associated molecular pattern, PAMP) – invariantní pro makroorganizmy jednoho druhu, není specifita pro jeden patogen, pomocí sady receptorů – pattern recognition receptors (PRRs).
Osídlení sliznic komenzální mikroflorou má významný účinek na postnatální vývoj imunity, metabolický proces a lokální i celkovou imunitní odpověď.
Slizniční imunitní systém (MALT) je složen z organizovaných lymfoidních tkání asociovaných se sliznicemi:
1. Mukózní lymfatický systém. Je místem indukce imunitní odpovědi.
2. Difuzní lymfoidní tkáň (B a T lymfocyty, makrofágy, neutrofily, eozinofily a žírné buňky) je především efektorovou částí.
Transport epitelem je zajišťován M buňkami (microfold) - jedná se o specializované enterocyty. V subepiteliálních vrstvách (dómových) jsou antigeny zpracovány buňkami prezentujícími antigen nebo přímo B lymfocyty (buňky dómové). Pod oblastí dómu je folikulární zóna, která obsahuje germinální centra - především B lymfocyty (tvořící převážně IgA).
Sekreční IgA a sekreční IgM neutralizují antigeny na slizničních površích ( imunitní exkluze). V Peyerových plátech mohou být zachyceny imunokomplexy IgA a antigen na buňkách prezentujících antigen a indukovat imunitní odpověď (imunitní eliminace). Imunitní odpověď na antigen podaný na sliznici závisí na genetickém pozadí jedince, skladbě mikroprostředí sliznic (komenzální mikrofloře) a druhu imunitní reakce. Většina perorálně podaných antigenů vyvolá supresi specifické imunity (orální tolerance), především s účastí T regulačních lymfocytů (Treg, zdroj IL-10). Mnoho chronických chorob včetně alergii může mít příčinu v poruše regulace slizniční imunity a tolerance (geneticky podmíněnými anebo způsobenými zevním prostředím).