Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fyziologie

Příspěvky

Humorální regulace při stresu

9. 7. 2006

Stres vyjadřuje stav zátěže organismu, je vyvolán působením zátěžového faktoru – stresoru.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Fyziologie | Komentářů: 0

Fyziologie ledviny

30. 6. 2006

Ledviny jsou nejdůležitějším orgánem v regulaci objemu a složení tělesných tekutin. Asi 1500 litrů krve je denně filtrováno přes ledviny. Z tohoto objemu se získá asi 150 – 180 litrů ultrafiltrátu, který se zakoncentruje díky reabsorpci vody (asi 99% ultrafiltrátu se zpětně vstřebává).

 
Celý příspěvek | Rubrika: Fyziologie | Komentářů: 1

Stárnutí a stáří

31. 5. 2006

Stárnutí = zvýšení zranitelnosti a snížení vitality vedoucí ke smrti.Trvá různě dlouho. Vývoj a pak rychle přechod ke stárnutí, už kolem 30 let.Přirozená smrt – smrt bez zjevných patologických známek

 
Celý příspěvek | Rubrika: Fyziologie | Komentářů: 1

Tvorba erytrocytů

2. 5. 2006

Červené krvinky neustále zanikají a musí být proto nepřetržitě nahrazovány jejich novou produkcí. Za normálních okolností je mezi jejich tvorbou a zánikem rovnováha. Tato může být porušena jednak ve smyslu úbytku erytrocytů, kde příčinou může být velká ztráta červených krvinek (převyšující tempo jejich tvorby) nebo útlum produkce erytrocytů (při jejich normálním odbourávání), popřípadě kombinace obou těchto příčin. Tento stav úbytku erytrocytů, a tedy i hemoglobinu, pod fyziologickou mez označujeme jako anemie (chudokrevnost). Můžeme se setkat i s opačnou situací, kdy množství erytrocytů vzroste. Zde mluvíme o tzv. polycytemii (polyglobulii). Vzniká tehdy, když produkce červených krvinek je vyšší než jejich rozsah.

 

Zánik erytrocytů

2. 5. 2006

Normální lidské červené krvinky žijí v oběhu asi 120 dní. Staré erytrocyty jsou fagocytovány buňkami retikuloendoteliární soustavy a v nich destruovány. Retikuloendotelovou soustavou rozumíme soubor buněk uložených v mnoha orgánech a tkáních těla. Jejich společným znakem je schopnost fagocytózy. Nejvíce jich najdeme v kostní dřeni, lymfatických uzlinách, játrech a slezině. Ve dřeni tvoří tyto buňky část výstelky krevních sinusů, v lymfatických uzlinách jsou uloženy podél lymfatických cest, v játrech jsou to Kupfferovy buňky sinusoidních kapilár, ve slezině jsou obsaženy ve dřeni.

 

Plicní respirace

27. 4. 2006

 

Gama systém a funkce svalových vřetének

21. 4. 2006

 

Fyziologie trávicí soustavy

21. 4. 2006

Anabolismus, katabolismus, metabolismus cukrů, tuků, sacharidů, význam jater
 

Centrální ovlivnění barorecepčního reflexu

18. 4. 2006

V poslední době se v kardiologii věnuje značná pozornost nervovým reflexním  mechanismům, ovlivňujících krevní tlak a tepovou frekvenci. Klinické studie totiž ukázaly, že  dostatečná citlivost barorecepčního reflexu a vysoký vagotonus jsou příznivým prognostickým  kriteriem pro délku života po překonaném infarktu myokardu a jsou zpravidla vyšší u  normotenzních osob ve srovnání s pacienty trpících hypertenzní chorobou.