Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci a choroby

Příspěvky

Infekce horních cest dýchacích

6. 4. 2014

 Infekce horních cest dýchacích v kostce.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Nemoci a choroby | Komentářů: 0

Leukémie

2. 11. 2006

Leukémie je nádorové onemocnění krevních buněk, nejčastěji bílých krvinek. Při leukémii vznikají v kostní dřeni zvláštní buňky - atypické blasty. Blasty jsou přítomny i ve dřeni zdravé. Tyto blasty se však dále vyvíjejí ve zralé, funkční krevní buňky. Atypickým blastům tato schopnost chybí. Chovají se podle svých vlastních pravidel.

 

Horečka

5. 9. 2006

Jaké jsou příčiny horečky, u jakých stavů se vyskytuje, jaká jsou její stadia a typy a nakonec horečka z klinického hlediska.

 

Vředová choroba žaludku

7. 8. 2006

V žaludku se vytvoří průměrně 2 litry žaludeční šťávy za 24 hodin. Žaludeční štáva je čirá, bezbarvá, silně kyselá tekutina....
 

Rakovina ledvin

4. 5. 2006

rgány a tkáně lidského těla se skládají z malých stavebních kostek, které se nazývají buňky. Rakovina je onemocnění těchto buněk. Buňky v různých částech těla mohou vypadat a pracovat různě, ale obnovují se a množí se stejným způsobem. Obvykle dochází k dělení buněk pravidelně a kontrolované, ale jestliže se některý z mechanismů tohoto procesu poruší, buňky se nepřestávají dělit a vzniká buněčný shluk, který se nazývá nádor. Nádory mohou být zhoubné (maligní) nebo nezhoubné (benigní).

 

Urolitiáza

3. 5. 2006

může vzniknout ve všech oddílech močových cest, 1-2% populace, častěji muži, tendence k familiárnímu výskyt, obecně vznikají, když kamenotvorné látky v moči svou koncentrací překročily kamenotvornou mez→krystalizace
 

Chronická pankreatitida

3. 5. 2006

= zánětlivý proces ničící endokrinní i exokrinní tkáň, vyvolává fibrózní změny
 

Asthma bronchiale

3. 5. 2006

Astma, dříve též zvané „průdušková záducha“, je onemocnění, které lidstvo s největší pravděpodobností pronásleduje již po tisíciletí. Onemocnění s charakteristikou podobnou astmatu tak, jak ho známe my, již starověcí Egypťané 1 500 před naším letopočtem. Další zmínky nalezneme dokonce i v Homérově Iliadě a nebo v zápiscích žáků Hippokratových.

 

Ikterus (žloutenka)

21. 4. 2006

Bilirubin je endogenní pigment, který se nachází ve žluči, moči a stolici (dává jim barvu). Denně se vytváří 300 mg, 80 % pochází ze stárnoucích erytrocytů (životnost 120 dní – nepřizpůsobí se průsvitu cév ve slezině), 20 % z rozpadu hemoproteinů (cytochromy, myoglobiny). Z hemu se vytvoří oxigenázou biliverdin, ten biliverdinreduktázou na bilirubin – nekonjugovaný, nerozpustný ve vodě, rozpustný v tucích.
 

Fibróza jater a jaterní cirhóza

21. 4. 2006

Jaterní cirhóza je onemocnění, při kterém vedle sebe víceméně simultánně probíhají nekrózy, zánět, fibróza, uzlovitá regenerace a tvorba cévních anastomóz. Vyvolávajícím faktorem jsou většinou chronické noxy, zejména abúzus alkoholu, který je ve světovém měřítku asi z 50% příčinou cirhózy.