Jdi na obsah Jdi na menu
 


Biochemie

Příspěvky

Metabolismus sacharidů

11. 9. 2006

Sacharidy jsou přítomny prakticky v každé buňce živého organismu. Sacharidy jsou také jednou z hlavních živin heterotrofních organismů. V živých organismech mají sacharidy několik funkcí: zdroj energie pro buňky, zdroj uhlíku pro syntézu buněčných složek, rezervní forma chemické energie (škrob, glykogen), strukturní funkce (celulosa, chitin, proteoglykany) atd.

 

Tvorba glykogenu

20. 6. 2006

Glykogen je polysacharid s vysoce větvenou strukturou na bázi glukosy. Základ tvoří 10ti až 18ti-členné a-D-glukopyranosové zbytky.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Biochemie | Komentářů: 0

AMK a citrátový cyklus - obr.

14. 6. 2006

Amfibolické intermediáty, které vznikají z uhlíkového skeletu aminokyselin.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Biochemie | Komentářů: 0

Nejpoužívanější zkratky v biochemii

5. 6. 2006

 
Celý příspěvek | Rubrika: Biochemie | Komentářů: 2

Kyselina domoová

27. 4. 2006

Kyselina domoová, aminokyselina produkovaná některými mikroskopickými řasami mořského fytoplanktonu, je příčinou toxicity některých mořských živočichů, zejména měkkýšů. Jejich konzumace vyvolá neobvyklou otravu doprovázenou v mnoha případech trvalou ztrátou krátkodobé paměti.
 

Biokatalyzátory

21. 4. 2006

Enzymy jsou složité organické katalyzátory vznikající v živých buňkách, které však jsou schopny působit nezávisle na buňkách, ve kterých vznikly. Jsou typicky termolabilní a vysoce specifické. Snižují aktivační energii a tvoří se v jiné přechodné stavy.
 

Peroxidace lipidů

21. 4. 2006

Lipidová peroxidace je proces, při kterém jsou polynenasycené mastné kyseliny lipidů poškozovány působením volných radikálů a kyslíku za vzniku hydroperoxidů. Z hydroperoxidů pak dalšími reakcemi vznikají následné sekundární produkty. Je třeba připomenout, že pod pojmem peroxidace lipidů se většinou uvažuje neenzymový a nekontrolovaný proces přeměny lipidů. V řadě buněk však probíhá i enzymová peroxidace lipidů, která vede k tvorbě biologicky aktivních produktů, důležitých pro regulaci buněčných pochodů (např. prostaglandiny a leukotrieny). ....

 

HPLC (vysokoúčinná kapalinová chromatografie)

19. 4. 2006

použití: separace látek rozpuštěných v roztoku, tj. používá se kapalný vzorek nepříliš těkavých látek (rozdíl od GC)

(stanovení organických kyselin, polyaromatických uhlovodíků, bílkovin, sacharidů, vitamínů, léčiv, různých metabolitů)

 

Barviva a pigmenty

19. 4. 2006

Co to je barvivo, pigment. Jejich rozdělení.