Jdi na obsah Jdi na menu
 


Patologie

Příspěvky

Patologie aterosklerózy

5. 5. 2006

Ateroskleróza je nejrozšířenější neinfekční choroba v euroamerické civilizaci a její komplikace jsou nejčastější příčinou smrti. Přes velké úsilí se dosud nepodařilo zjistit její etiologii. Řada faktorů, původně považovaných za etiologické, se ukázalo pouze jako pomocné a byla nazvána rizikové faktory. Jejich znalost je důležitá při snaze o prevenci choroby.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Patologie | Komentářů: 1

Synkopy

3. 5. 2006

synkopa je krátkodobá porucha vědomí z oběhové příčiny s rychlou, spontánní úpravou stavu (otázky sekund až minut, to co trvá déle, je bezvědomí)
 

Poruchy senzitivního čití

3. 5. 2006

Specializované receptory v kůži jsou drážděny dotykem (Meissnerova tělíska), vibracemi (Paciniho t.), pohybem vlasů, chlupů (rec. vlasových folikulů) nebo teplotou (chladové a tepelné rec.). Proprioreceptory ve svalech, šlachách a kloubních pouzdrech zprostředkovávají informace o pohybovém aparátu, receptory v orgánech informace o rozpětí dutých orgánů a koncentracích určitých látek.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Patologie | Komentářů: 0

Všeobecná pravidla pro odběr bioptického materiálu, druhy bioptických odběrů

21. 4. 2006

 

Patologie ledvin

20. 4. 2006

Ledviny mají několik funkcí – udržování pH vnitřního prostředí, objemu tekutiny, regulace tlaku, očištění prostředí od některých látek, nepochybná endokrinní funkce (erytropoetin – některá ledvinná onemocnění doprovázená chudokrevností, renin – regulace krevního tlaku, přeměna D3 na kalcitriol – hydroxilace v poloze 1)......