Fyziologie
Příspěvky
Humorální regulace při stresu
9. 7. 2006
Stres vyjadřuje stav zátěže organismu, je vyvolán působením zátěžového faktoru – stresoru.
Fyziologie ledviny
30. 6. 2006
Stárnutí a stáří
31. 5. 2006
Stárnutí = zvýšení zranitelnosti a snížení vitality vedoucí ke smrti.Trvá různě dlouho. Vývoj a pak rychle přechod ke stárnutí, už kolem 30 let.Přirozená smrt – smrt bez zjevných patologických známek
Tvorba erytrocytů
2. 5. 2006
Červené krvinky neustále zanikají a musí být proto nepřetržitě nahrazovány jejich novou produkcí. Za normálních okolností je mezi jejich tvorbou a zánikem rovnováha. Tato může být porušena jednak ve smyslu úbytku erytrocytů, kde příčinou může být velká ztráta červených krvinek (převyšující tempo jejich tvorby) nebo útlum produkce erytrocytů (při jejich normálním odbourávání), popřípadě kombinace obou těchto příčin. Tento stav úbytku erytrocytů, a tedy i hemoglobinu, pod fyziologickou mez označujeme jako anemie (chudokrevnost). Můžeme se setkat i s opačnou situací, kdy množství erytrocytů vzroste. Zde mluvíme o tzv. polycytemii (polyglobulii). Vzniká tehdy, když produkce červených krvinek je vyšší než jejich rozsah.
Zánik erytrocytů
2. 5. 2006
Normální lidské červené krvinky žijí v oběhu asi 120 dní. Staré erytrocyty jsou fagocytovány buňkami retikuloendoteliární soustavy a v nich destruovány. Retikuloendotelovou soustavou rozumíme soubor buněk uložených v mnoha orgánech a tkáních těla. Jejich společným znakem je schopnost fagocytózy. Nejvíce jich najdeme v kostní dřeni, lymfatických uzlinách, játrech a slezině. Ve dřeni tvoří tyto buňky část výstelky krevních sinusů, v lymfatických uzlinách jsou uloženy podél lymfatických cest, v játrech jsou to Kupfferovy buňky sinusoidních kapilár, ve slezině jsou obsaženy ve dřeni.
Fyziologie trávicí soustavy
21. 4. 2006
Centrální ovlivnění barorecepčního reflexu
18. 4. 2006